Witaj na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Aadama Miciewicza w Szczurowej
Dziś jest: poniedziałek, 30 marzec 2020 r.    Mapa strony
Jesteś teraz na: www.spszczurowa.pl / Aktualności
Aktualności
WYCIECZKA DO OJCOWA I PIESKOWEJ SKAŁY
17 październik 2019

1 października w piękny jesienny dzień uczniowie klas IIa, IIb i IV wraz z opiekunami – p.Dorotą Gargul, p.Bożeną Łuciów, p.Beatą Rosą, p.Justyną Turaczy udali się na zaplanowaną wycieczkę do Ojcowa i Pieskowej Skały.

Przemierzanie wyjątkowej urody Doliny Prądnika rozpoczęli od Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. Władysława Szafera z niezwykle ciekawą ekspozycją w formie dioramy oraz z filmami 3D. Mówią one o tym, jak powstała miliony lat temu Dolina Prądnika oraz jak wygląda dzisiaj, będąc jednym z najciekawszych i najpiękniejszych miejsc na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Następnie udali się do największej spośród wszystkich znanych jaskiń OPN. To Grota Łokietka, która znajduje się około 125 m ponad dnem Doliny Sąspowskiej. Według legendy w grocie tej ukrywał się sam Władysław Łokietek przed wojskami Wacława II - króla czeskiego.  

Po przejściu wąwozu Ciasne Skałki podziwiali Bramę Krakowską, olbrzymi twór skalny, charakterystyczny ostaniec, przypominający kształtem właśnie wielką bramę. Tuż za Bramą Krakowskąze skały bije źródełko. To słynne wywierzysko nazwano Źródełkiem Miłości.  

Uczniowie zwiedzili też górujące nad Ojcowem ruiny średniowiecznego zamku. Z całego zamku do czasów obecnych zachowały się jedynie resztki murów obronnych, części mieszkalnej oraz wieża i brama wjazdowa. Z zamkowego wzgórza roztacza się piękna panorama na malowniczą Dolinę Prądnika, czyli Ojcowski Park Narodowy.

Kolejnym punktem programu był Zamek w Pieskowej Skale, pięknie zachowany zabytek architektury renesansowej w Polsce. Niedaleko zamku wznosi się Maczuga Herkulesa,  najpopularniejszy ostaniec w Ojcowskim Parku Narodowym. Stoi ona jakby do góry nogami, ustawiona tak ponoć przez samego diabła, na życzenie Twardowskiego.

To była pierwsza w tym roku szkolnym wycieczka dla uczniów tych klas, ale w planach są kolejne, równie atrakcyjne.


« powrót
Wyszukiwarka:
Najnowsza galeria
Polecamy
2010 Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szczurowej - www.spszczurowa.pl
Wszystkie prawa do wizerunku strony, a także materiałów na stronie są zastrzeżone.