Witaj na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Aadama Miciewicza w Szczurowej
Dziś jest: wtorek, 7 kwiecień 2020 r.    Mapa strony
Jesteś teraz na: www.spszczurowa.pl / Aktualności
Aktualności
Dokończyli swój Marsz
09 wrzesień 2019

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 zapisze się na kartach historii Szkoły Podstawowej w Szczurowej jako dzień, w którym spotkały się dwa pokolenia Polaków - to pamiętające wojnę i to, które zna ją tylko z podręczników.

            Ogólnopolska akcja „Przerwany Marsz" była inicjatywą Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP, która chciały w ten sposób podziękować za życie ludzi, które kształtowało się podczas trudnych lat okupacji.

            Uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Wzięli w niej udział nasi Dziadkowie i nasze Babcie, Polskie Dzieci Wojny, ostatni świadkowie tamtych tragicznych dni. W uroczystym pochodzie, przy dźwiękach pieśni I Brygady Legionów Polskich młodsze i starsze pokolenia w sposób symboliczny dokończyły marsz przerwany przed osiemdziesięciu laty.

            Punktem kulminacyjnym inauguracji było wspólnie odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”, pieśni która przez stulecia towarzyszyła naszym przodkom w kolejnych wojnach i powstaniach, strajkach i manifestacjach.

            W czasie powitania gości dyrektor szkoły pani Alina Oleksy nawiązała w swojej wypowiedzi do historycznych wydarzeń, które w znaczący sposób wpłynęły na losy dzieci - dziś seniorów.  Mówiła, że pięć lat okupacji zabrało im beztroskie dzieciństwo, przysparzając dni pełne cierpień i smutku, niejednokrotnie odbierając  życie. 

            Na pamiątkę spotkania i w podziękowaniu za ich życie, za to, co zrobili dla Polski, dla młodego pokolenia, które może spokojnie rozpocząć edukację pod okiem swoich nauczycieli,  czcigodni goście otrzymali okolicznościowe statuetki i białe róże.

Dalsza część akademii poświęcona była rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz pożegnaniu wspaniałych wakacyjnych dni i powitaniu szkoły. Program artystyczny, na który składały się wiersze i piosenki przygotowali uczniowie klasy II b, VI a, VI b, VI c i  VIII pod opieką nauczycielek: Małgorzaty Tracz, Hałyny Seńczyk, Katarzyny Biedrońskiej i Vitaliny Pastuch. Akademię uświetniła swoim występem pani Anna Witek, która wykonała przy akompaniamencie gitary wzruszającą pieśń pt. Matko o twarzy jak polska ziemia czarnej, przypominając zebranym, że Polska tak mocno doświadczona wojnami, nigdy się nie poddała.

Właściwego rozpoczęcia roku szkolnego dokonała dyrektor szkoły Alina Oleksy, przecinając wstęgę, która otaczała konstrukcję kształtem przypominającą budynek szkoły. Napis na budowli głosił, że Szkoła Podstawowa w Szczurowej to nasz drugi dom.

Po części oficjalnej uroczystości zaproszeni goście, wśród których znaleźli się zastępca wójta Halina Święch oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu Szymon Witek, udali się na spotkanie z dyrekcją oraz ze szczurowskim Dziećmi Wojny.

            Polskie Dzieci Wojny to nasze Babcie i nasi Dziadkowie. Spieszmy się kochać Polskie Dzieci Wojny!

Opracowanie : Małgorzata Tracz

 

 

             

 

 

 

 


« powrót
Wyszukiwarka:
Najnowsza galeria
Polecamy
2010 Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szczurowej - www.spszczurowa.pl
Wszystkie prawa do wizerunku strony, a także materiałów na stronie są zastrzeżone.