Witaj na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Aadama Miciewicza w Szczurowej
Dziś jest: wtorek, 7 kwiecień 2020 r.    Mapa strony
Jesteś teraz na: www.spszczurowa.pl / Aktualności
Aktualności
UDZIAŁ W OBCHODACH NARODOWEGO DNIA ZWYCIĘSTWA Młode pokolenie poznaje i pielęgnuje pamięć o tych, którzy zginęli za BOGA, HONOR, OJCZYZNĘ, WOLNOŚĆ
20 maj 2019

       8 maja w Polsce świętowana jest rocznica zakończenia II wojny światowej. W całym kraju organizuje się okolicznościowe uroczystości oraz składa kwiaty w lokalnych miejscach pamięci.
      Nie inaczej było w naszej gminie. W tym szczególnym dniu  w  uroczystych  obchodach 74 rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem wśród licznych delegacji nie zabrakło Dyrekcji, nauczycieli i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Szczurowej. O godzinie 9.40 zebraliśmy się pod Pomnikiem Ofiar I i II Wojny Światowej, gdzie odśpiewano hymn państwowy i złożono wiązanki kwiatów. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Kościoła Parafialnego pw. św. Bartłomieja Apostoła w Szczurowej, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. przez księdza proboszcza Wiesława Majkę. Po nabożeństwie wszyscy zebrali się w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej. Tam o godz. 11.15 odbyła się okolicznościowa akademia przygotowana przez uczniów naszej szkoły.

        Po serdecznym powitaniu gości nastąpiła atmosfera zadumy i refleksji. Artyści zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, w który wkomponowano prezentacje multimedialne. Młodzież, przebrana w stroje z lat czterdziestych XX w. i mundury żołnierskie,  przedstawiała fakty związane z II wojną światową.

W zaciemnionej sali,  przeżywaliśmy kolejno wybuch II wojny światowej, wkroczenie armii radzieckiej, klęskę kampanii wrześniowej i najważniejsze wydarzenia z lat okupacji. Dźwięk syreny, migające światła, wzruszające scenki oraz podniosłe słowa wierszy potęgowały nastrój i przypominały o tragicznych latach terroru i eksterminacji.Zgromadzeni,  oprócz rysu historycznego i poezji wojennej, mieli możliwość wysłuchania wzruszających melodii i  pieśni  przygotowanych pod kierunkiem Pana Michała Pastucha. Myślą przewodnią akademii  było wskazanie prawdziwej ofiary wojny  Polski, wzbudzenie szacunku dla bolesnej

 i krwawej przeszłości, dla tych, którzy polegli: dowódców, żołnierzy i ludności cywilnej. Gdy ucichły emocje związane z przeżywaniem naszej historii, wszyscy zgromadzeni zaśpiewali „ Sto lat” z okazji imienin przedstawicielowi Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych - Panu Stanisławowi Cieśli.

          Po części oficjalnej kolejno głos zabrali: Przewodniczący Rady Gminy - Pan Marek Biernat, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczurowej - Pani Alina Oleksy oraz Kombatant - Pan Stanisław Cieśla.

W okolicznościowym przemówieniu Pani Dyrektor  nie szczędziła  pochwał pod adresem uczniów biorących udział w akademii.  Doceniła zaangażowanie, z jakim nauczyciele i uczniowie podjęli się uczczenia rocznicy zakończenia II wojny światowej, a które świadczy o pamięci i głębokim zrozumieniu tej ważnej daty. Szczególne wyrazy szacunku i podziękowania Pani Dyrektor skierowała do Pana Stanisława Cieśli –  kombatanta z naszej gminy. Były kwiaty  i wiele wzruszających słów.

                                                                                    Organizatorzy akademii:

                                                                                    Beata Czachurska-Hełpa

                                                                                    Beata Stępak

                                                                                    Michał Pastuch


« powrót
Wyszukiwarka:
Najnowsza galeria
Polecamy
2010 Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szczurowej - www.spszczurowa.pl
Wszystkie prawa do wizerunku strony, a także materiałów na stronie są zastrzeżone.