Witaj na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Aadama Miciewicza w Szczurowej
Dziś jest: czwartek, 28 marzec 2024 r.    Mapa strony
Jesteś teraz na: www.spszczurowa.pl / Aktualności
Aktualności
Konkurs Krasomówczy O Złote Pióro Adama Mickiewicza
24 marzec 2019

Wybitny polski adwokat, historyk adwokatury i nauczyciel akademicki Roman Łyczywek wskazywał, że jest rzeczą znamienną i trudną do zakwestionowania, iż w sposób najpełniejszy oddziałuje słowo wysłuchane bezpośrednio od innego człowieka. Tym więc cenniejsze są inicjatywy pobudzające uczniów do przygotowywania i wygłaszania przemówień.

11 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej w Szczurowej odbył się konkurs krasomówczy O Złote Pióro Adama Mickiewicza pod honorowym patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wzięli w nim udział uczniowie klas  VI-VII oraz VIII i III gimnazjum, w liczbie ogółem 15 osób. Konkurs natomiast poprowadzili uczniowie klasy III gimnazjum Jan Niewolak i Marcin Pamuła.

Ideą konkursu było rozpowszechnić wśród młodzieży modę na swobodne, ładne i efektowne mówienie po polsku oraz zachęcić do dbałości o poprawność polszczyzny.

Uroczyste otwarcie Konkursu rozpoczęło się referatem wygłoszonym przez doktora habilitowanego Macieja Raka, adiunkta w Katerze Historii Języka  i Dialektologii Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz doktorantkę magister Olgę Radziszewską. W swoich wystąpieniach podkreślili wagę dobrze przygotowanej mowy, efektownej, z jasną, przejrzystą argumentacją oraz poprawnie dobranymi frazeologizmami. Udzielili również słuchaczom praktycznych wskazówek i rad, jak uporządkować treść przemówienia oraz jak panować nad emocjami.

Bezpośrednio po wysłuchaniu referatów odbył się konkurs krasomówczy. Uczestnicy zaprezentowali przygotowane przez siebie przemówienie na temat, który ich najbardziej interesował i odpowiadał ich wrażliwości.

Komisja Konkursowa, w składzie dr hab. Maciej Rak, dyrektor szkoły mgr Alina Oleksy oraz mgr Olga Radziszewska, dokonała oceny wystąpień szkolnych retorów, biorąc pod uwagę następujące kryteria: realizację tematu, kompozycję i spójność wypowiedzi,  język i styl (w tym środki retoryczne) oraz sposób przemawiania.

W ocenie jury uczestnicy konkursu zaprezentowali merytorycznie dobrze przygotowane przemówienia, często w interesujący sposób wygłoszone i skupiające uwagę słuchających.

W konkursie zwyciężyły i otrzymały tytuł Mistrza Mowy Polskiej Julia Pikoń (w kategorii klas VI-VII) oraz Oliwia Kuliś (w kategorii klas VIII i III gimnazjum). Uhonorowane zostały okolicznościowymi dyplomami, główną nagrodą – piórem Parker oraz poradnikiem Macieja Orłosia dotyczącym sztuki przemawiania.

Drugie miejsce zajęły: Angelika Kmiecik (klasy VI-VII) i Kinga Pudełek (klasy VIII i III gimnazjum). Zdobywcami trzeciego miejsca byli: Adrian Rogowski (klasy VI-VII) oraz ex aequo Karolina Rzepka i Natalia Lis (klasy VIII i III gimnazjum).

Wszyscy uczestnicy Konkursu Krasomówczego otrzymali dyplomy i poradniki pięknego przemawiania ufundowane przez Nadwiślańską Grupę Działania E.O. Cenoma.

Partnerami Głównymi Szkolnego konkursu krasomówczego byli: Urząd Gminy w Szczurowej, Nadwiślańska Grupa Działania E.O. Cenoma, Katedra Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej oraz rada rodziców klasy III a gimnazjum.

Konkurs zorganizowały i przeprowadziły nauczycielki języka polskiego Małgorzata Tracz i Lucyna Gut.

Wszystkim, którzy okazali pomoc i wsparcie przy realizacji tego przedsięwzięcia, serdecznie dziękujemy.

Dyrekcja szkoły dziękuje również Dziekan Wydziału Polonistyki  Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie za objęcie patronatu nad konkursem.


« powrót
Wyszukiwarka:
Najnowsza galeria
Polecamy
2010 Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szczurowej - www.spszczurowa.pl
Wszystkie prawa do wizerunku strony, a także materiałów na stronie są zastrzeżone.