Witaj na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Aadama Miciewicza w Szczurowej
Dziś jest: piątek, 19 kwiecień 2024 r.    Mapa strony
Jesteś teraz na: www.spszczurowa.pl / Aktualności
Aktualności
Uczniowie ze Szczurowej na Uniwersytecie Ekonomicznym
30 styczeń 2020

       8 i 9 stycznia br. 25 uczniów klas VI-VIII Szkoły Podstawowej w Szczurowej  wzięło udział w dwudniowej wycieczce do Krakowa. Wyjazd odbył się w związku z realizowanym przez Szkołę projektem z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Celem wycieczki było przybliżenie uczniom zagadnień związanych z historią polskiego złotego, jego roli dla polskiej gospodarki i pozycji naszego kraju w świecie.

        Fascynująca „wędrówka” po świecie pieniądza rozpoczęła się w Instytucie Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego, gdzie uczniowie wzięli udział w wykładzie na temat: Jak to ze złotym było, czyli sto lat polskiej waluty. Poprowadził go prof. dr hab. Stanisław Owsiak polski ekonomista, członek Rady Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego oraz autor wielu publikacji z zakresu finansów publicznych oraz polityki podatkowej.

        W czasie zajęć, których bohaterem był polski złoty, pan profesor przedstawił etapy narodzin i rozwoju rodzimej waluty oraz jej emitenta, czyli Narodowy Bank Polski. Podkreślił również powiazanie pieniądza z ważnymi wydarzeniami w dziejach Polski,  w szczególności w okresie I i II wojny światowej, w czasach PRL-u i po upadku komunizmu. Przybliżył historię i ewolucję systemu bankowego i bankowości centralnej.

        Swoją umiejętność skorzystania z wiedzy zdobytej podczas wykładu uczniowie mogli sprawdzić podczas debaty na temat: Czy polski złoty może podbić Europę? poprowadzonej przez magistra pana Radosława Ślusarczyka, pracownika naukowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

           Wykładowca pomógł uczniom zrozumieć skomplikowane procesy z zakresu ekonomii i gospodarki pieniężnej oraz zachęcił do oceny wykorzystania polskiego złotego w perspektywie globalnej. Podczas spotkania młodzi szczurowscy ekonomiści próbowali odpowiedzieć na pytania, jakie czynniki wpływają na międzynarodowy status waluty i czy polski złoty ma szansę podbić Europę.

           Po zakończeniu debaty, dzięki życzliwości historyka dra Tadeusza Filara, uczniowie  zwiedzili zabytkową część Kampusu UEK oraz znajdującą się  tam salę wystawową Muzeum, w której zgromadzone są pamiątki związane z historią uczelni. Dowiedzieli się także, z jakich elementów składa się uroczysty strój profesora wyższej uczelni.

           Najsympatyczniejszym momentem spotkania dla uczestników wyjazdu był uścisk dłoni Dyrektor Instytutu Finansów i Prawa profesor Małgorzaty Kożuch oraz otrzymanie pamiątek z pobytu na uczelni.

           Podróż po świecie pieniądza zakończyła się w Instytucie Kultury Willa Decjusza, gdzie uczniowie wzięli udział w programie edukacyjnym Dukaty Decjusza, popularyzującym wiedzę o ekonomii, historii i numizmatyce.

           Tam, niczym w wehikule czasu, wycieczkowicze ze Szczurowej „przenosili się” do kluczowych miejsc związanych z historią pieniądza. Stawali się świadkami narodzin monety, banknotu, pieniądza elektronicznego, pierwszych banków, teorii ekonomicznych oraz polityki monetarnej Polski i Unii Europejskiej. Podczas zajęć bliżej przyjrzeli się także postaci Mikołaja Kopernika i Justusa Decjusza – autorów czołowych traktatów ekonomicznych epoki renesansu prowadzących spór dotyczący reformy monetarnej oraz samej epoce odrodzenia.

            Wieczorny spacer połączony ze zwiedzaniem zespołu pałacowo-parkowego przeniósł uczniów do początków XVI wieku, do czasów Justusa Ludwika Decjusza, sekretarza króla Zygmunta Starego.

          Wspaniała wieczorna pogoda zachęciła również do zwiedzenia autorskiej galerii rzeźby prof. Bronisława Chromego, autora wielu monumentalnych pomników, jak choćby Smoka Wawelskiego czy Lotników Polskich w Krakowie. 

          Magiczna okazała się również wykwintna kolacja, na którą uczniowie zostali zaproszeni do Restauracji usytuowanej w przestronnych piwnicach Willi. Tam mogli nabrać sił do dalszej „podróży” i podzielić się swoimi opiniami na temat spaceru i lekcji pieniądza.

          O tym, jak niełatwym zadaniem jest tworzenie monet, mieli okazję przekonać się uczestnicy wycieczki podczas warsztatów numizmatycznych, w czasie których wykonywali wzory dawnych pieniędzy.

           Na zakończenie programu edukacyjnego Dukaty Decjusza uczniowie ze Szczurowej wzięli udział w prezentacji ubioru i etykiety dworskiej z początku XVI wieku. Próbowali również swoich sił w dawnych tańcach dworskich.

          Podsumowanie programu edukacyjnego nastąpiło kolejnego dnia po śniadaniu. Uczniowie naszej szkoły wykazali się wszechstronną wiedzą i bardzo dobrą spostrzegawczością, czym wzbudzali podziw zarówno wykładowców, jak i pracowników Instytutu Kultury.

         W „wędrówce” po świecie pieniądza towarzyszyły uczniom i opiekę sprawowały nauczycielki: Małgorzata Tracz, Lucyna Gut, Hałyna Seńczyk.

 

                                                                       Koordynator projektu: Małgorzata Tracz


« powrót
Wyszukiwarka:
Najnowsza galeria
Polecamy
2010 Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szczurowej - www.spszczurowa.pl
Wszystkie prawa do wizerunku strony, a także materiałów na stronie są zastrzeżone.