Witaj na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Aadama Miciewicza w Szczurowej
Dziś jest: wtorek, 7 kwiecień 2020 r.    Mapa strony
Jesteś teraz na: www.spszczurowa.pl / Aktualności
Aktualności
Wernisaż Wielkanocny z tradycją w tle w Szczurowej
31 marzec 2018

Już od dwunastu lat w przeddzień Świąt Wielkanocnych w Szczurowej odbywają się spotkania z tradycją. Jest to czas występów artystycznych, prezentacji rękodzieła plastyki ludowej i degustacji potraw wielkanocnych. Tegoroczny Wernisaż, przebiegający pod hasłem Jak to niegdyś bywało, miał miejsce 28 marca.

       W tym niecodziennym wydarzeniu uczestniczyli nie tylko uczniowie, nauczyciele i rodzice, ale również zaproszeni goście: wójt Gminy Szczurowa Marian Zalewski, ksiądz prałat Wiesław Majka, ksiądz proboszcz Adam Malczyński, przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Tyrcha, sołtys Szczurowej Monika Giemza, przewodniczące Rad Rodziców Alicja Cholewicka i Lucyna Kuciel oraz przedstawiciele Klubu Seniora.

Każda ze szkół, uczestniczących w Wernisażu, przygotowała indywidualny program, nawiązując do bogatych i pięknych zwyczajów wielkanocnych.

           Uczniowie ze szkoły w Szczurowej przenieśli widzów kilkadziesiąt lat wstecz, do drewnianych chałup, gdzie cała rodzina, skupiona wokół ogniska domowego, przygotowywała się do Świąt Wielkanocnych. Było pieczenie chleba i ciast, porządkowanie oraz przyozdabianie izby, a także szykowanie się do Rezurekcji. W roli gospodyni wystąpiła Izabela Opioła, gospodarza zagrał Marcin Pamuła, odtwórcami ról dzieci byli Kinga Pudełek i Jan Niewolak. 

Przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Zaborowie opowiedzieli o zwyczaju przygotowywania palm wielkanocnych, natomiast uczniowie ze Strzelec Wielkich przypomnieli, jak powinna wyglądać tradycyjna święconka. Wyjaśnili także, jakie symboliczne znaczenia mają potrawy i ozdoby znajdujące się w koszyczku wielkanocnym. Młodzi uścianie podpowiedzieli widzom, co podać na śniadanie wielkanocne, aby tradycji stało się zadość. Swój występ urozmaicili pięknym wykonaniem pieśni wielkanocnych. Z kolei uczniowie z Niedzielisk odkryli całą prawdę o zwyczajach Lanego Poniedziałku.

Miłośnicy rękodzieła ludowego mogli nacieszyć wzrok kolorowymi pisankami, uroczymi zajączkami i kurczaczkami, pięknymi palmami wielkanocnymi i papierowymi kompozycjami kwiatowymi,  które uczestnicy Wernisażu przygotowali własnoręcznie. 

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczurowej pani Alina Oleksy pogratulowała uczniom wspaniałych inscenizacji wielkanocnych, a następnie wręczyła okolicznościowe dyplomy i upominki, ufundowane przez Urząd Gminy w Szczurowej. Na koniec uroczystości złożyła wszystkim obecnym życzenia na nadchodzące Święta Wielkanocne i zaprosiła na poczęstunek.

 

tekst: Małgorzata Tracz


« powrót
Wyszukiwarka:
Najnowsza galeria
Polecamy
2010 Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szczurowej - www.spszczurowa.pl
Wszystkie prawa do wizerunku strony, a także materiałów na stronie są zastrzeżone.