Witaj na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Aadama Miciewicza w Szczurowej
Dziś jest: piątek, 23 październik 2020 r.    Mapa strony
Jesteś teraz na: www.spszczurowa.pl / Aktualności
Aktualności
Lekcja polskiego patriotyzmu
22 październik 2018

W październiku br. uczniowie klas ósmych i trzecich gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Krakowa. W programie wyjazdu zaplanowano zwiedzanie miejsc szczególnie wartościowych, wpisujących się w założenia 100-lecia odzyskania niepodległości. 

W Fabryce Schindlera – jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – uczestnicy wycieczki oglądali wystawę stałą zatytułowaną „Kraków – czas okupacji 1939-1945”, która przybliżyła wojenne losy polskich i żydowskich mieszkańców Krakowa oraz samych okupantów.

Młodzież, prowadzona przez panią przewodnik, w skupieniu obejrzała dokumenty poświadczające niemieckie zbrodnie w Krakowie, materiały związane z eksterminacją krakowskich Żydów a także grypsy z więzień przy ul. Pomorskiej i Montelupich czy ulotki i obwieszczenia władz niemieckich (wśród nich tzw. „afisze śmierci”), prasę konspiracyjną z lat wojny. Szczególną uwagę uczniowie zwrócili na korespondencję obozową i fotografie z masowych egzekucji na ulicach miasta, funkcjonowania getta żydowskiego a także pamiątki związane z martyrologią krakowian w latach wojny np. przedmioty wykonane przez więźniów w obozach.

Uczniowie, zwiedzając Muzeum, „podróżowali w czasie, a wszystko za sprawą  autentycznego fotoplastykonu, filmów z czasów okupacji czy muzyki towarzyszącej instalacjom. Mogli zaglądnąć do poczekalni, dworca kolejowego, zakładu fotograficznego, prywatnego mieszkania, a nawet usiąść w tramwaju. Poznali również  postać Niemca, Oskara Schindlera, który w czasie II wojny światowej uratował od zagłady ponad tysiąc polskich Żydów, zatrudnionych w jego fabryce.

Pozostając w tematyce II wojny światowej, uczestnicy wycieczki obejrzeli film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, który powstał na podstawie kultowej, aczkolwiek trochę już zapomnianej, książki Arkadego Fiedlera. Opowieść o polskich bohaterach, nazywanych „Aniołami śmierci”, walczących z okupantem pod brytyjskim niebem uświadomiła oglądającym, czym jest prawdziwe bohaterstwo  i niezwykły patriotyzm.

Opracowanie : Małgorzata Tracz

 

 


« powrót
Wyszukiwarka:
Najnowsza galeria
Polecamy
2010 Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szczurowej - www.spszczurowa.pl
Wszystkie prawa do wizerunku strony, a także materiałów na stronie są zastrzeżone.