Witaj na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Aadama Miciewicza w Szczurowej
Dziś jest: poniedziałek, 30 marzec 2020 r.    Mapa strony
Jesteś teraz na: www.spszczurowa.pl / Aktualności
Aktualności
Wernisaż Wielkanocny 2017
17 kwiecień 2017
Wielkanocne obyczaje
wszyscy dobrze znamy.
Pamiętamy o nich,
gdy się przy stole zbieramy.

         11 kwietnia 2017r. Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Szczurowej była gospodarzem wielkanocnego wernisażu pod hasłem „Wielkanoc i wielkie spotkanie rodziny”. Tę niezwykłą i podniosłą uroczystość uświetniło liczne grono zaproszonych gości, byli to: władze Urzędu Gminy Szczurowa z panem wójtem Marianem Zalewskim na czele, pracownicy gminy, członkowie Rady Rodziców, dyrektorzy szkół, grono pedagogiczne, rodzice, opiekunowie grup, przedstawiciele regionalnej prasy i telewizji, młodzież szkolna.

Ponieważ tematem przewodnim było wielkie spotkanie całej rodziny jednoczącej się wokół wielkanocnego stołu, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu gminy Szczurowa w swoich wystąpieniach nawiązywali do bogatej tradycji i zwyczajów wielkanocnych.

           Atrybuty wykorzystane w trakcie prezentacji utworzyły wielkanocną ekspozycję. Uczniowie mogli także prezentować przygotowane w swoich placówkach stroiki, kolorowe pisanki, kraszanki, pachnące wypieki i koszyki ze święconką, a także przeróżne kompozycje florystyczne.
Występujący nawiązywali do najstarszych i najważniejszych uroczystości, obrzędów celebrowanych przez nasz region na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa.          
          Obrzędy te, oprócz czysto chrześcijańskich wartości, mają wiele cech ogólnych, uniwersalnych prawd, podkreślają nasz narodowy charakter, polską gościnność i serdeczność. Wszystko sprawiło prawdziwie świąteczny nastrój, a to, że wernisażowy przysadzisty stół uginał się pod ciężarem wielkanocnej obfitości, najlepiej dowodził o naszym świadectwie kultury, zaangażowaniu, religijności i przywiązaniu do tradycji. Radosne spotkanie zakończone zostało spożyciem smacznego żurku, przygotowanego przez pracowników obsługi szkoły.
           Zaproszeni goście skierowali do uczestników ciepłe i serdeczne adresy, a pani dyrektor szkoły Alina Oleksy wręczyła okolicznościowe dyplomy i upominki ufundowane przez Urząd Gminy w Szczurowej. Skierowała serdeczności świąteczne  z okazji zbliżających się świąt, dzieliła się spostrzeżeniami na temat istoty i historii już tej imprezy, która zawsze zadziwia pomysłowością, rozmachem, ale przede wszystkim piękną polską tradycją.
Całość imprezy uświetniły występy organizatorów przygotowane pod kierunkiem:
  • oprawa muzyczna: przygotowała p. Vitalina  Pastuch,
  • oprawa plastyczna: przygotowały pp. Marcelina Pajor, Vitalina Pastuch,
  • scenariusz literacki: p. Jolanta Łoboda.
Radosnego Alleluja!
 

« powrót
Wyszukiwarka:
Najnowsza galeria
Polecamy
2010 Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szczurowej - www.spszczurowa.pl
Wszystkie prawa do wizerunku strony, a także materiałów na stronie są zastrzeżone.