Witaj na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Aadama Miciewicza w Szczurowej
Dziś jest: wtorek, 7 kwiecień 2020 r.    Mapa strony
Jesteś teraz na: www.spszczurowa.pl / Aktualności
Aktualności
Spotkania międzypokoleniowe w Szkole Podstawowej w Szczurowej
23 czerwiec 2016

          Od września 2015r. w Szkole Podstawowej w Szczurowej działa koło czytelnicze „Zabawa z książką”, związane jest z ogólnopolską akcją „Cała Polska czyta dzieciom”.

          W drugim półroczu do czytania dzieciom zaproszeni zostali członkowie z Klubu Seniora w Szczurowej, min.: p.Stanisława Klisiewicz- założycielka i opiekunka Klubu Seniora, p. Stanisława Nocoń, p. Maria Seremak, p. Zofia Dzień, p. Irena Antosz, p. Elżbieta Rogóż, p. Zofia Caban. p. Alicja Głąb, p. Edward Głąb.

           Celem spotkań była  aktywizacja seniorów i integracja międzypokoleniowa. Na o dzień dzieci  i młodzież spędzają wolny czas w gronie rówieśników. Mają wspólne tematy, zainteresowania i rytm dnia. Żyjemy w czasach, kiedy mamy coraz mniej okazji  do kontaktów z ludźmi starszymi. Znikają rodziny wielopokoleniowe. Świat zmienia się na tyle szybko, że  wiedza gromadzona przez całe życie, szybko się dezaktualizuje. Seniorzy nie są już postrzegani jako „skarbnica wiedzy i mądrości”. Brak naturalnych przestrzeni do kontaktów wielopokoleniowych w rodzinie, w przestrzeni miasta czy wsi sprawia, że młodzi   i starsi mało o sobie wiedzą, rzadko współpracują.  Po obu stronach rodzą się stereotypy .

            Warto organizować spotkania młodych i starszych, aby przełamywać stereotypy, konfrontować różne spojrzenia, wymieniać się wiedzą i umiejętnościami i wspierać w tych obszarach, gdzie młodzi i starsi mogą się uzupełniać.

             W ramach spotkań z seniorami uczniowie klas IIb, Ia, Ib oraz oddziału przedszkolnego wysłuchali wierszy Jana Brzechwy, bajek i legend czytanych w „ich” dzieciństwie. Odbyły się również spotkania, na których poruszono temat „Wokół tradycji i obrzędów”. Dzieci chętnie uczestniczyły w tych spotkaniach, zadawały szereg pytań seniorom min. nt. Jak to było kiedy „oni” byli mali?, Kiedy nie było prądu, jak się bawili i uczyli?, Jakie książki czytali?, W jakie zabawy  się bawili?, Jakie piosenki śpiewali?

               Na podstawie tych pytań zrodził się pomysł aby dalsze spotkania odbywały się pod hasłem „Co babcia i dziadek śpiewali kiedy byli mali”. Wśród zaproponowanych piosenek znalazły się m.in. „Kółko graniaste”, „Wlazł kotek na płotek”, „Jadą jadą misie”, „Krakowiaczek jeden”, „Bajka iskierki”, „Mam chusteczkę haftowaną”, „Jawor, jawor, Jaworowi ludzie”, „Mało nas mało nas do pieczenia chleba…” itp.

                W trakcie spotkania goście starali się przybliżyć dzieciom świat z ich dzieciństwa. Na zakończenie uczniowie wręczyli seniorom laurki z podziękowaniem, a wzamian zostały obdarowane słodyczami.

                Szkoła zgłosiła się również do udziału w IV Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym. W roku 2016 książką konkursową jest I tom serii SOLILANDIA pt. „Pamiętnik Wielickiego Skrzata” autorstwa Beaty Kołodziej. Jest to konkurs zespołowy adresowany do uczniów klas I-III. Szkoła Podstawowa w Szczurowej kolejny raz znalazła się wśród laureatów. Zwycięskiej drużynie reprezentującej szkołę gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Dzieci do udziału w konkursie zostały przygotowane przez wychowawczynię panią Małgorzatę Strąg.mgr Elżbieta Grzesik-Oleksyk

Lider akcji Czytamy Dzieciom
Szkoła Podstawowa w Szczurowej


« powrót
Wyszukiwarka:
Najnowsza galeria
Polecamy
2010 Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szczurowej - www.spszczurowa.pl
Wszystkie prawa do wizerunku strony, a także materiałów na stronie są zastrzeżone.