Witaj na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Aadama Miciewicza w Szczurowej
Dziś jest: wtorek, 7 kwiecień 2020 r.    Mapa strony
Jesteś teraz na: www.spszczurowa.pl / Aktualności
Aktualności
W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE…
14 maj 2015

     12 maja 2015 r. uczniowie z klasy  IIa, III, IVa, IVb uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Wycieczkę rozpoczęło zwiedzanie ruin zamku królewskiego z drugiej połowy XIII wieku  w Chęcinach. Następnym etapem wycieczki był Samsonów, gdzie pozostały ruiny wielkiego pieca, wieży wyciągowej oraz hal produkcyjnych. Właśnie tu w latach 1817 – 1866 działała huta, a inicjatorem jej powstania był Stanisław Staszic.

   Uczniowie mieli również okazję podziwiać jeden z najstarszych dębów w Polsce rosnący na terenie leśnictwa Bartków.  W okresie międzywojennym wiek dębu oceniano nawet na 1200 lat, zaś współczesne źródła określają wiek „Bartka” na blisko 700 lat.

   Dużą atrakcją dla dzieci było przejście tzw. drogą królewską z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Na terenie kompleksu  pobenedyktyńskiego uczniowie podziwiali krużganki, kościół , kaplicę z Relikwiami Krzyża Świętego oraz kryptę i muzeum  misyjne Misjonarzy Oblatów, a na końcu gołoborza, które stanowią najbardziej charakterystyczny element przyrody znajdujący się w Świętokrzyskim Parku Narodowym.

   Z Łysej Góry o wysokości 595 m n.p.m. rozciągał się niepowtarzalny widok na rozległą okolicę, liczne wioski i miasta.

   Ostatnim punktem programu był zjazd „ciuchcią” do Szklanej Huty.

   Podczas wycieczki opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki: Bożena Łuciów, Dorota Gargul, Beata Rosa, Marcelina Pajor.

 

Dorota Gargul


« powrót
Wyszukiwarka:
Najnowsza galeria
Polecamy
2010 Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szczurowej - www.spszczurowa.pl
Wszystkie prawa do wizerunku strony, a także materiałów na stronie są zastrzeżone.