Witaj na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Aadama Miciewicza w Szczurowej
Dziś jest: wtorek, 7 kwiecień 2020 r.    Mapa strony
Jesteś teraz na: www.spszczurowa.pl / Aktualności
Aktualności
Wernisaż Wielkanocny w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Szczurowej
30 marzec 2015

„Jest moc inspirująca,

w tym Zmartwychwstania Święcie-

mistrz tworzy arcydzieło,

pisankę tworzy dziecię”

         Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Szczurowej była gospodarzem Wernisażu Wielkanocnego pod hasłem „Wielkanoc w malarstwie i poezji”. Cała uroczystość odbyła się w Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu 27 marca 2015r. Jak zwykle tę niecodzienną i podniosłą uroczystość uświetniło liczne grono zaproszonych gości. Byli to przedstawiciele władz Urzędu Gminy Szczurowa z panem wójtem Marianem Zalewskim na czele, pracownicy gminy, dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjalnych, ks. proboszcz parafii Szczurowa, przedstawiciele Nadwiślańskiej Grupy Działania E.O. CENOMA, przedstawiciele Rady Rodziców, reprezentacje ze szkół gminnych oraz społeczność uczniowska gospodarzy.

         Celem Wernisażu było poznanie  pięknej poezji wielkanocnej i dzieł malarskich nawiązujących do tematyki wielkanocnej, kultywowanie tradycji ludowego zdobnictwa i wytwarzanie przedmiotów tradycji kultury plastycznej związanej z okresem Wielkiego Postu i Wielkiej Nocy, rozwijanie uzdolnień i  kreatywności dzieci i młodzieży poprzez twórcze interpretowanie wzorów, wymianę doświadczeń oraz promowanie artystycznych osiągnięć uczniów. Uczestnicy Wernisażu przygotowali opis obrazu w formie krótkiej prezentacji multimedialnej, nawiązującej do tradycji i zwyczajów wielkanocnych, zgodnie z wcześniej zaproponowaną tematyką przez organizatorów Wernisażu. Gospodarzy reprezentował uczeń klasy VI a Daniel Pastuch, który zainspirował się dziełami D. Veli i H. Boscha. Następnie odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Wielkanocnej, którego oceniało jury w składzie: p. Stanisława Klisiewicz, p. Małgorzata Kuta i p. Monika Giemza. Jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach: I kategoria-szkoły podstawowe, laureatami zostali:

Gabriela Badzioch 1. miejsce SP Szczurowa

Julia Czajka 1. miejsce ZSP Uście Solne

Aleksandra Tomaszek 2. miejsce PSP Wola Przemykowska

Julita Czarny 2. miejsce PSP Niedzieliska

Marcelina Kosała 3. miejsce PSP Strzelce Wielkie

Martyna Kwaśniak 3. miejsce PSP Zaborów

 

II kategoria- szkoły gimnazjalne

Aleksandra Jarosz 1. miejsce PG Zaborów

Karolina Rzeźnik 2. Miejsce PG Szczurowa

         Laureaci i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i okolicznościowe upominki ufundowane przez Nadwiślańską Grupę Działania E.O. CENOMA, które wręczył w imieniu sponsorów dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu pan Grzegorz Zarych. Po konkursie, każda z uczestniczących szkół, przy swoich ekspozycjach wielkanocnych w krótkich wystąpieniach nawiązywała  do najstarszych i najważniejszych obrzędów wielkanocnych. Wspominano o takich symbolach jak: baranek wielkanocny, jajko, palma, święconka, woda, ogień,  baby i mazurki wielkanocne. Wszystko to sprawiło prawdziwie świąteczny nastrój, a wernisażowa ekspozycja uginała się pod ciężarem wielkanocnej obfitości.

         Zaproszeni goście skierowali do uczestników ciepłe i serdeczne adresy; byli to ks. proboszcz parafii szczurowskiej Wiesław Majka, pracownicy referatu szkół gminy Szczurowa p. Elżbieta Gądek i p. Jolanta Serwa oraz dyrektor GCKCz i S Grzegorz Zarych.

Pani dyrektor szkoły Alina Oleksy wręczyła wszystkim uczestnikom Wernisażu okolicznościowe upominki, ufundowane przez Urząd Gminy Szczurowa, skierowała serdeczności świąteczne z okazji zbliżających się świąt, dzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat istoty i historii już tej imprezy, która zawsze zadziwia swoim rozmachem, pomysłowością, ale przede wszystkim piękną tradycją.

         W miłej i serdecznej atmosferze zakończono tegoroczny Wernisaż, który miały zaszczyt i okazję zorganizować: p. Marcelina Pajor, p. Vitalina Pastuch,   p. Jolanta Łoboda.   Radosne Alleluja!

                                                                         tekst: Jolanta Łoboda


« powrót
Wyszukiwarka:
Najnowsza galeria
Polecamy
2010 Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szczurowej - www.spszczurowa.pl
Wszystkie prawa do wizerunku strony, a także materiałów na stronie są zastrzeżone.