Witaj na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Aadama Miciewicza w Szczurowej
Dziś jest: piątek, 14 sierpień 2020 r.    Mapa strony
Jesteś teraz na: www.spszczurowa.pl / Aktualności
Aktualności
„ale Historia”- warsztaty edukacyjne „Bajki z Auschwitz”
05 lutego 2015

           Po II wojnie światowej pozostały nie tylko pamiątkowe tablice, ale przede wszystkim ludzkie wspomnienia. Poza nazwiskami bohaterów i ważnymi datami przetrwały listy, rysunki, bajki, wiersze i zabawki, o których rzadko mówi się na lekcjach w szkole.

           Dnia 27.01.2015r. w 70. rocznicę wyzwolenia obozu KL Auschwitz- Birkenau, uczniowie klas szóstych naszej szkoły wzięli udział w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez panią Paulinę Ożegalską- Piekarzz Samarytańskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (SFOP).

           Tematem spotkania były „Bajki z Auschwitz”, a więc bajki powstałe na terenie obozu, napisane i ilustrowane przez więźniów Oświęcimia, przeznaczone dla ich dzieci przebywających poza murami obozu. Warsztaty dotyczyły również życia codziennego ludzi żyjących w czasie okupacji. Autorami bajek było 30 więźniów, którzy byli pracownikami biura, w którym tworzono plany rozbudowy obozu stąd dostęp do materiałów piśmienniczych i papieru. Bajki posiadają piękne ilustracje i starannie wykaligrafowany tekst. Utwory powstawały w konspiracji  pod groźbą okrutnych kar, a nawet wyrokiem śmierci. Głównymi bohaterami bajek są zwierzęta, których to historie kryją przesłanie na temat życia w obozie.

 


« powrót
Wyszukiwarka:
Najnowsza galeria
Polecamy
2010 Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szczurowej - www.spszczurowa.pl
Wszystkie prawa do wizerunku strony, a także materiałów na stronie są zastrzeżone.