Witaj na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Aadama Miciewicza w Szczurowej
Dziś jest: wtorek, 7 kwiecień 2020 r.    Mapa strony
Jesteś teraz na: www.spszczurowa.pl / Aktualności
Aktualności
Wernisaż wielkanocny w Szkole Podstawowej w Szczurowej
15 kwiecień 2014

Wielkanocne obyczaje

         wszyscy dobrze znamy.

                                                                                                                                Pamiętamy o nich,

                                                                                                                             gdy się przy stole zbieramy.

         Już po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Szczurowej była gospodarzem wielkanocnego wernisażu pod hasłem „Przy wielkanocnym stole”. Pokaz został zorganizowany w dniu 15 kwietnia 2014r. Tę niezwykłą i podniosłą uroczystość uświetniło liczne grono zaproszonych gości. Byli to przedstawiciele władz Urzędu Gminy Szczurowa z panem wójtem Marianem Zalewskim na czele, pracownicy gminy, członkowie Rady Rodziców, dyrektorzy szkół, rodzice, młodzież szkolna, przedstawiciele regionalnej telewizji.

         Do udziału w wernisażu zaproszono uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu gminy Szczurowa. Wybrani przedstawiciele w swoich wystąpieniach nawiązywali do tradycji i zwyczajów wielkanocnych, zgodnie z zaproponowaną wcześniej przez organizatorów tematyką. Atrybuty wykorzystane w trakcie prezentacji utworzyły wspólnie wielkanocną ekspozycję. Reprezentanci szkół mogli także  prezentować przygotowane w swoich placówkach kartki świąteczne, stroiki, kolorowe pisanki, kraszanki, pachnące wypieki, zawieszki oraz przeróżne kompozycje florystyczne.

         Występujący nawiązywali do najstarszych i najważniejszych uroczystości, obrzędów  celebrowanych przez nasz region na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. Obrzędy te, oprócz czysto chrześcijańskich wartości, mają wiele cech ogólnych, uniwersalnych prawd, podkreślają nasz narodowy charakter, polską gościnność i serdeczność. Zatem przedstawiono obrzędy wielkopostne, strojenie domu i dekorowanie stołu wielkanocnego, zdobienie jaj, przygotowanie bab i mazurków wielkanocnych, koszyka ze święconką. Nie zapomniano o śniadaniu wielkanocnym, o symbolice baranka, zajączka wielkanocnego, wodzie, dniu św. Lejka, czyli śmigusie-dyngusie i chodzeniu z kurkiem. Wszystko sprawiło prawdziwie świąteczny nastrój, a to że wernisażowy przysadzisty stół uginał się pod ciężarem wielkanocnej obfitości, najlepiej dowodził o naszym świadectwie kultury, zaangażowaniu, religijności i przywiązaniu do tradycji.

         Życzenia zdrowych i radosnych świąt złożyła wszystkim uczestnikom uroczystości pani dyrektor szkoły Alina Oleksy, wręczyła okolicznościowe upominki ufundowane z tej okazji przez Urząd Gminy w Szczurowej. Całość imprezy uświetniły występy organizatorów przygotowane pod kierunkiem nauczycieli: V. Pastuch, M. Pajor, J. Łobody. Radosne „Alleluja” i wielkanocne pienie zakończyły to niezwykłe spotkanie.  

                                              /J.Ł./


« powrót
Wyszukiwarka:
Najnowsza galeria
Polecamy
2010 Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szczurowej - www.spszczurowa.pl
Wszystkie prawa do wizerunku strony, a także materiałów na stronie są zastrzeżone.