Witaj na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Aadama Miciewicza w Szczurowej
Dziś jest: piątek, 14 sierpień 2020 r.    Mapa strony
Jesteś teraz na: www.spszczurowa.pl / Aktualności
Aktualności
„SZCZUROWSKA PYZA NA POLSKICH DRÓŻKACH”
27 marzec 2013

      27 marca 2013r. kolejny  raz gościliśmy w naszej szkole uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych na Wielkanocnym Wernisażu pod hasłem „Szczurowska Pyza na polskich dróżkach”. Jako gospodarze imprezy, w krótkim montażu, nawiązaliśmy do tradycji i obrzędowości związanych z największym świętem chrześcijańskim- Zmartwychwstaniem Pana Jezusa.

         Dalszą część stanowiły okolicznościowe wędrówki szczurowskiej Pyzy do wyznaczonych przez organizatorów regionów Polski. Na początek Pyza zawędrowała do Ziemi Kieleckiej. Uczniowie naszej szkoły: Justyna Drespa, Anna Pajor, Anita Miśkowiec i Daniel Pastuch zaprezentowali przepiękny zwyczaj obchodzenia domów ze świątecznym gaikiem. Potem Pyza udała się wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Niedzieliskach na gościnną Ziemię Lubelską. O tradycjach regionu przemyskiego opowiadali przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Uściu Solnym, na Sądeczczyznę zaprosili nas gimnazjaliści z Publicznego Gimnazjum w Szczurowej. Następnie „Polska Kluska” zawędrowała w Tatry- o jej wielkanocnych przygodach opowiadali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Na Ziemię Żywiecką przybyła Pyza wraz  z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Woli Przemykowskiej, a zaraz potem na Śląsk z gimnazjalistami z Zaborowa. Na krakowski rynek dotarła z reprezentantami Szkoły Podstawowej w Strzelcach Wielkich.

Każda szkoła, oprócz zaprezentowanego programu artystycznego dotyczącego obrzędowości i tradycji wielkanocnej związanej z wybranym regionem, dodatkowo przygotowała tematycznie wielkanocny stół. Ten, uginał się pod obfitością darów i pomysłów.

         Radosne świętowanie zakończyły życzenia złożone przez zaproszonych gości w osobach: pana Wójta Gminy  Mariana Zalewskiego, ks. Proboszcza Wiesława Majkę oraz pani Dyrektor Aliny Oleksy. Całość spotkania uświetniały muzyczne aranżacje w wykonaniu nauczycielki muzyki pani Vitaliny Pastuch i jej zespołu folklorystycznego, nad montażem artystycznym czuwała pani Jolanta Łoboda, a wielkanocną dekorację wykonała pani Marcelina Pajor. Po serdecznych życzeniach uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Dyrekcję Szkoły Podstawowej w Szczurowej i Urząd Gminy Szczurowa. Bardzo „ smacznym akcentem” był też poczęstunek składający się z tradycyjnego wielkanocnego żurku. W tak miłej i serdecznej atmosferze rozpoczęła się tygodniowa przerwa świąteczna dla uczniów. Zapraszamy już za rok! Alleluja!                                                                 

 

                                                                                                                      /tekst: Jolanta Łoboda/


« powrót
Wyszukiwarka:
Najnowsza galeria
Polecamy
2010 Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szczurowej - www.spszczurowa.pl
Wszystkie prawa do wizerunku strony, a także materiałów na stronie są zastrzeżone.